Informace o létání horkovzdušným balonem
Jak let balónem probíhá?
Pilot s posádkou doprovodného vozidla se s Vámi setkají na předem domluveném místě. Společně odjedeme na místo startu. Připravíme koš, hořáky, letové láhve, obal, přístroje. Pilot provede předletovou prohlídku, meteo a navigační přípravu. Obal se naplní studeným vzduchem pomocí ventilátoru. Po ohřátí vzduchu pomocí hořáků se balon vztyčí a po nastoupení pasažérů následně odstartuje směrem po větru.
Jak dlouho let balónem trvá?
Vlastní let obvykle 1 - 1,5 hodiny. K tomu je nutné připočítat čas před vzletem (příprava) v délce cca 1 hodiny a čas po přistání (sbalení balónu, křest, transport zpět) v délce cca 1-2 hodiny. Celkový čas cca 4 hodiny.

Za jakých meteorologických podmínek se létá a za jakých ne?
Teplota vzduchu - cca od 0°C do 25°C. Rychlost větru při zemi (pro start a přistání) - do 5-ti m/s. Bez deště, sněžení, mlhy, větrných poryvů, bouřek, krupobití, termiky.
Jak je zajištěna bezpečnost létání?
- Technika - Technika (obal, koš, hořáky, přístroje) je každoročně důkladně kontrolována ve výrobním závodě (firma Balóny Kubíček Brno). V případě, že je vše v pořádku a bez závad, je prodlouženo osvědčení letové způsobilosti s platností 12 měsíců.
- Piloti - Piloti prošli důkladnou teoretickou a praktickou přípravou, mají za sebou mnoho odlétaných hodin a zkušeností.Každoročně se zúčastní školení, kde se seznámí s novými předpisy a zopakují si základy z meteorologie, konstrukce a údržby balónů, aerodynamiky a aerostatiky, přístrojů a platné předpisy.
- V koši balónu je následující přístrojové vybavení, které pilotu pomáhá při letu. Přístrojové vybavení:
- Sdružený přístroj - Flytec 3040 sdružuje v sobě výškoměr, variometr a teploměr (zobrazuje teplotu vzduchu v koruně obalu a teplota okolního vzduchu)
- Radiostanice - pro spojení s dispečerem řízení letového provozu
- Ukazatel - množství paliva v letových lahvích informuje pilota o palivu pro let
- GPS Gamin GPSMAP 76 CS - dnes již nezbytný pomocník s mnoha funkcemi (zobrazení trasy letu, měření rychlosti letu, výškový profil letu,..)
- Buzola
- Mapy - ICAO mapa 1:500.000, mapa 1:50.000
- Heliové balónky - vypouští se před letem, pilot změří směr větru v místě startu, zjistí orientační rychlost větru a zda nejsou větrné poryvy
- Odpovídač sekundárního radaru - SSR mód A/C pro vizualizaci balónu na radaru dispečera řízení letového provozu. V ČR zatím povinné pouze v CTR a TMA Praha a od letové hladiny FL60 a výše
- Teploměr - zobrazuje teplotu vzduchu v koruně obalu nebo jeho okolí
